klavírní spolupráce

Lukáš Klánský patří k předním českým klavíristům. Je vyhledávaný jako sólista i komorní hráč. Jako člen Lobkowicz tria získal se svými kolegy Janem Mráčkem a Ivanem Vokáčem v roce 2014 první cenu a cenu publika na soutěži Johannese Brahmse v Pörtschachu. Lukáš Klánský vystoupil na nejvýznamnějších festivalech v ČR (Pražské Jaro, Dvořákova Praha, Janáčkův Máj, Svatováclavské hudební slavnosti, Svátky hudby V. Hudečka, Festival A. Dvořáka, Talichův Beroun, Za poklady Broumovska, Hybatele rezonance) ale i na zahraničních pódiích.

S Janem Mráčkem, koncertním mistrem České filharmonie, vystoupil Lukáš Klánský na Ankara music Festival, Festival Laggo Maggiore Musica, Kammermusik um halb acht v Basileji, Nafplio festival, v lednu 2020 pak v berlínském Konzerthausu, na podzim roku 2023 na turné v Číně.

V sezóně 2022/2023 provedl několik zajímavých komorních koncertů, které byly recenzenty i publikem vysoce oceněny. Se Škampovým kvartetem zahrál v rámci ČSKH Korngoldův klavírní kvintet E dur, s Lobkowicz triem a Karlem Dohnalem pak Messiaenův Kvartet na konec časů v rámci Festivalu duchovní hudby v Olomouci. Se svým bratrem Danielem premiéroval cyklus Jana Kučery “Písně trpělivé”. V roce 2022 vydalo Rubicon Classics CD, na kterém Lobkowicz trio společně s Janáčkovou filharmonií Ostrava a dirigentem Petrem Popelkou hraje Trojkoncert L. van Beethovena a Grand Rondo J. V. H. Voříška. Lukáš Klánský vystupuje s mnoha špičkovými umělci, jako je Václav Hudeček, Jan Mráček, Jana Boušková, Jan Ostrý, Bomsori Kim, Ofer Canetti nebo Zuzana Marková.

V roce 2018 Lukáš Klánský získal 2. cenu na Hans von Büllow Wettbewerb v oboru dirigování od klavíru. Této specifické disciplíně se v poslední době intenzivně věnuje. S Komorní filharmonií Pardubice natáčel pro ČT Art v dvojroli sólisty i dirigenta Kammerkonzerty W. A. Mozarta.

Lukáš vystoupil s orchestry PKF Prague Philharmonia, Filharmonie Hradec Králové, Filharmonie B. Martinů Zlín, Janáčkova filharmonie Ostrava, Severočeská filharmonie Teplice, Karlovarský symfonický orchestr, Západočeský symfonický orchestr Mariánské lázně a Meininger Hofkapelle pod taktovkou dirigentů jako je Libor Pešek, Istvan Denes, Petr Vronský, Marko Ivanovič, Marek Šedivý a další. Je laureátem soutěží jako Beethovenův Hradec 2007, International Rotary Piano Competition 2012 a Chopinova soutěž v Darmstadtu 2013.

Představil se publiku v ČR, SR, Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Francii, Belgii, Španělsku, Itálii, Nizozemsku, Chorvatsku, Slovinsku, Řecku, Turecku, USA, Číně a Jihoafrické republice. Nahrává pro společnosti Praga Digitals, Radioservis, Gramola, Naxos a Rubicon Clasics.

Na klavír začal hrát v pěti letech pod vedením R. Učňové na Hudební škole hl. m. Prahy, Pražskou konzervatoř vystudoval pod vedením prof. Evy Boguniové a HAMU v Praze ve třídě svého otce, prof. Ivana Klánského. Tam také získal doktorát prací o klavírním díle J. V. H. Voříška, jehož je propagátorem. Dirigování studoval na Hamu ve třídě prof. Leoše Svárovského a doc. Tomáše Koutníka. Pedagogicky působí na HAMU v Praze, kde získal v roce 2023 habilitaci, a také na Gymnáziu a Hudební škole hlavního města Prahy. Pravidelně přednáší na Klavírních sobotách v Brně a v rámci festivalu Gradus ad Parnassum v Ostravě. V rámci programu Erasmus vyučoval na Hudební akademii v La Coruni. V letech 2022-2023 byl lektorem Geneve International String. Od roku 2010 působí jako klavírista na Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích. Vyučuje také na letních klavírních kurzech v Mikulově.